Adsense

AdMob’a app-ads.txt desteği geliyor

app-ads.txt zorunluluğuna hazırlıklı olun

app-ads.txt dosyanızı zorunluluk başlamadan önce doğru bir şekilde yapılandırın
Google, uygulama gelirinizin güvenliğini daima korumayı taahhüt eder. Günümüzde uygulamaların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, kötü amaçlı kişilerin envanter dolandırıcılığı yapmasıdır. Bu sorun karşısında yayıncılara destek olmak ve reklamveren harcamasının doğru yayıncıya ulaştığından emin olmak amacıyla reklam sistemlerimiz genelinde app-ads.txt uygulamasını desteklemeye ve zorunlu kılmaya hazırlanıyoruz.
app-ads.txt dosyasının tanımı
App-ads.txt, web yayıncılarının yetkili dijital satıcılarını bildirmesine olanak tanıyan orijinal ads.txt standardının bir uzantısıdır. Dolandırıcıların adres sahteciliği yapmasına karşı uygulama yayıncılarını korumayı amaçlayan bir protokoldür.
Yapılacak değişiklikler ve sizin için anlamı
AdMob’un, geliştiricinin kayıtlı alan adında app-ads.txt dosyası yayınlayan yayıncılar için app-ads.txt uygulamasını 2019-08-08 tarihinden itibaren destekleyeceğini ve zorunlu kılacağını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.
Bu değişikliğe hazırlıklı olmanız için sizden geliştirici alan adınızda yayınlamış olduğunuz app-ads.txt dosyanızda herhangi bir hata veya yazım yanlışı olmadığından emin olmanızı rica ediyoruz.
app-ads.txt dosyasının doğru biçimde uygulandığından emin olma
Dosyanızda herhangi bir hata ya da yazım yanlışı varsa, yayınlanan tüm dosyalar yaptırımda en doğru kaynak olarak kabul edileceğinden reklam sunumunuzun engellenmesi gibi bir risk ortaya çıkar.
Bu yüzden 2019-08-08 tarihinden önce doğru dosyayı doğru bir şekilde ekleyip tüm hataları düzeltmeniz bu yüzden son derece önemlidir. Bunları yapmamanız durumunda istenmeyen gelir kaybı yaşamamak için dosyanın alan adınızdaki yayınını kaldırmanız gerekecektir.
Açıkladığımız nedenlerden dolayı zorunluluğun yürürlüğe gireceği tarihten önce app-ads.txt dosyasını yayınladıysanız, dosyayı dikkatle incelemenizi rica ediyoruz. Android Play Store veya iOS App Store girişinde belirttiğiniz web sitesinin kök dizininde dosyayı yayınlamanız gerekir. IAB barındırma spesifikasyonlarında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

app-ads.txt dosyanızı ayarlama
app-ads.txt file dosyanızın doğru bir şekilde ayarlandığından emin olmanız son derece önemlidir. Aksi takdirde gelirinizde istenmeyen düşüşler görebilirsiniz. Geliştirici web sitenize app-ads.txt dosyasını eklememeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bu durumda uygulamanız kötü amaçlı kişilerin envanter adresi sahteciliğine karşı savunmasız kalır.
Google ürünlerinden yararlanan yayıncıların app-ads.txt dosyasında bulunması gereken satır örnekteki gibi biçimlendirilmelidir. Alan adını daima google.com olarak belirtmeniz, yayıncı kimliği yerine de kendi yayıncı kimliğinizi girmeniz gereklidir.
Örnek bir satırı aşağıda bulabilirsiniz:
google.com, pub-0000000000000000, DIRECT

AdMob Kullanıcı Arayüzündeki Değişiklikler
AdMob kullanıcı arayüzüne, app-ads.txt dosyalarındaki ayarların doğru yapılıp yapılmadığıyla ilgili doğrulama ya da uyarı mesajlarını ekliyoruz. Hesabınıza giriş yaptığınızda bu bildirimlerden birini görmüyorsanız lütfen kısa süre sonra tekrar deneyin. Yazım hatası yaptıysanız ya da dosyanızda yayıncı kimliğiniz eksikse reklam sunumunuzun olumsuz etkilenebileceğine dair uyarılar göreceksiniz.

Google AdMob Ekibi

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu