Adsense

Adsense Sıkça Sorulan Sorular

Merhaba Arkadaşlar,

Bu konuda forum üzerinde sıkça sorulan sorulara cevap bulacaksınız.

“Zaten mevcut bir Adsense hesabınız var” Sorunu yaşıyorum. Ne yapmalıyım?
Bu konu hakkında detaylı olarak hazırlamış olduğum konuyu ziyaret edebilirsiniz: Hesap Sorunları – “Zaten Mevcut Bir AdSense Hesabınız Var” Sorununu Nasıl Çözerim?

Formu gönderdim ama cevap gelmedi. Neden?
Eğer “Zaten mevcut bir Adsense hesabınız var” sorunu yaşıyorsanız ve size verilen formu doldurduysanız en geç 3 hafta içinde cevap verilir. Ama şu gereksimleri taşımıyorsanız maalesef geri dönüş olmaz veya olumsuz olur.

  1. AdSense kullanabilmek için 18 yaş ve üzeri olmanız gerekmektedir. 18 yaş altındaysanız cevap vermez.
  2. Hesap sahibinin siz olduğunun doğrulanması gerek. Bunun için ödeme ve/veya hesap adınızın yasal (kimlikteki) adınız olması gerekmekte. Hesap sahibi olduğunuz doğrulanmazsa size geri dönüş yapılmayabilir.
  3. Hesabınızda çok fazla politika ihlali varsa geri dönüş yapılmayabiliyor.
  4. AdSense hesap durumunuz Adsense için uygun ise geri dönüş yapılıyor.
  5. Formu doldururken Web Site URL bölümünde girdiğiniz internet sitesinde de politika ihlalleri varsa cevap verilmeyebiliyor.

Sorunları düzelttikten sonra formu tekrar gönderebilirsiniz.

AdSense Hesabımı silmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Sorunuzla ilgili ayrıntılı cevap şurada verilmiştir: AdSense hesabınızı iptal etme – AdSense Yardım

PIN nedir?
PIN verdiğiniz adresi doğrulamak için ve ödeme almak için uygulanan şartlardan biridir. Google tarafından gönderilen PIN adresinize Türkiye’de PTT tarafından teslim edilir. Eğer evde bulunamazsanız kapıya bırakılır. Takip kodu yoktur.

PIN Kodum gelmedi. Ne Yapmalıyım?
3 kere PIN isteme şansınız vardır. İlk PIN’i istedikten 3 hafta sonra PIN’iniz hala gelmez ise 2. kere PIN istersiniz. Bu sefer yine 3 hafta sonra PIN’iniz gelmez ise PIN için son istek hakkınızı yani 3. kere PIN istersiniz. Bu PIN 4 hafta içinde gelmez ise manuel olarak hesabınızı doğrulamanız gerekir. Manuel olarak hesabınızı doğrulamak için bu formu kullanınız: Adres doğrulama formu Unutmayın ki 3. PIN istemenizin üstünden 4 hafta geçmeden bu formu gönderirseniz büyük ihtimalle PIN girme süreniz uzar.

Sitemde reklam gösterilmiyor. Ne Yapmalıyım?
Öncelikle Google Analytics üzerinde trafik kaynaklarınıza(Edinme>Genel) bakın. Eğer Organik Search ilk sırada değilse Organil Search’ı ilk sıraya çıkartmak için SEO çalışmaları yapmalısınız; Eğer Organik Search ilk sırada ise trafik verilerinizi de ekleyip konu açınız.

Geçersiz trafik nedir?
Ayrıntılı bilgi için: Geçersiz trafiğin tanımı – AdSense Yardım

Geçersiz etkinlik itirazı nasıl yaparım?
Şu sorun gidericisini kullanarak size uygun formu doldurunuz

AdSense raporlarımda bir anormellik görüyorum. Sabotajı nasıl bildirebilirim?

Şu formu doldurarak Google’a sabotaj hakkında bilgilendirmiş olursunuz. Hesabınızla ilgili önemli bir sorun saptamadıkça mesajınıza cevap verilmeyebileceğini lütfen unutmayınız.

Sabotajı nasıl önlerim?
Sorunuz ile ilgili şu yazıyı okuyunuz: What is sabotage and how to prevent it – AdSense Help

AdSense Ödemem Hala Yapılmadı. Ne zaman Yapılır?
Ödemeler Google tarafından her ayın 21’i ile 26’sı arası gönderilir. Bankanızın bu ödemeyi işlemesi 7-15 iş gününü bulabilir. Daha fazla bilgi için tıklayın.

AdSense kazançlarım ne zaman kesinleşir?
AdSense kazançlarınız (internet site üzerindeki kazançlarınız) her ayın 3’ün de kesinleşir ve Bakiye kısmına yansıtılır. Daha fazla bilgi için tıklayın.

YouTube kazançlarım ne zaman kesinleşir?
YouTube kazançlarınız her ayın 10’u ile 15’i arası kesinleşir ve kanalınıza bağlı AdSense hesabına yansıtılır.

Değerli Envanter: İçerik Yok Nedir?
Özgün içerik sayınız en az 30 olmalıdır. Ayrıca içeriklerinizin de en az 200 kelime olmasına dikkat edin. İçerikteki kelime sayısı 200’den az ise Google tarafından yetersiz içerik olarak görülüyor. Hem Google’da üst sıralara çıkamıyorsunuz hem de reklam alamıyorsunuz.

Değerli Envanter: Yapım Aşamasında Nedir?
Web sitenizi yeni açma ihtimali yüksek, yeni açmamış olsanız dahi böyle bir hatayı alabilirsiniz. Bu hatayı alma sebebiniz site de boş ve gereksiz sayfalar bulunuyor demektir. Siteniz de çalışmayan , hata mesajları olan web sayfalarını düzeltin URL yaşınız 2 ay olunca AdSense başvurunuzu yeniden gönderiniz.

Değerli Envanter: Toplama İçerik Nedir?
İnternet sitenizdeki içerikler sağdan soldan kopyalanmış anlamına gelmektedir. Yazıların tamamı özgün olmalıdır. AdSense buna çok dikkat etmektedir. Yazılarınızı özgünleştirerek yeniden başvuru yapabilirsiniz.

18 Yaşından küçüğüm AdSense Kullanabilir miyim?
Maalesef AdSense Politikalar gereği AdSense kullanamazsınız. Sizin yerinize ailenizden biri adına AdSense hesabı açabilir ve ödeme alabilirsiniz. Tüm yasal sorumluluklar AdSense hesabı sahibine aittir.

Blogger üzerinde nasıl kazanç sağlarım?
Konu hakkında ayrıntılı yazıyı okuyabilirsiniz: Blogunuzda reklam yayınlama – Blogger Yardım

YouTube ile alakalı (Para kazanmanın devre dışı kalması gibi) sorularınızı lütfen YouTube Forumunda İngilizce biçimde açınız. YouTube ile AdSense tamamen farklı departmanlar olduğu için burada maalesef destek sağlayamıyoruz.

Adsense Türkiye Destek Ekibi

Doğukan

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu