Finans – Forex – Borsa

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin, sanal ortamda oluşturulan kripto para olarak tanımlanmaktadır. Yatırım aracı olarak dünyada hiçbir kanun tarafından desteklenmeyen, hiçbir merkez bankasına bağlı bulunmayan, resmi kuruluşlarla bağlantısı bulunmayan elektronik para birimi olarak adlandırılmaktadır.
Bitcoin Ne Zaman Ortaya Çıktı
3 Ocak 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlı kalmaktadır. Günümüzde bitcoin değeri 10 milyar dolar seviyelerine ulaşmış bulunmaktadır.
Bitcoin Nasıl İşliyor
Herhangi bir merkezi bulunmayan, üretim yeri belirli olmayan bitcoinler, bittorent ağlarına benzer özellik göstererek noktadan noktaya dağınık bir ağ özelliği göstermektedir. Bu ağ üzerinden gerçekleşen ödemeler noktadan noktaya çok hızlı ulaştıkları için, hangi adresler üzerinden işlem yapıldığı kayıtlara geçmektedir. Bu kayıtlar blok adı verilen depolama birimlerinde toplanmaktadır. Bloklar üzerinden yüksek işlem yapan algoritmalar üretilerek, belirli bir sıfır sayısı ile başlayan verinin bulunması gerekmektedir. Her bir blok kendisinden önce gelen bloğun algoritmasını içermekte zorundadır. Böylece bozulması zor hale gelen blok zincirleri oluşmaktadır. Bunun oluşmasındaki amaç, çifte harcamaları önlemek ve bütün işlemleri kayıt altına almak olarak gerçekleşmektedir.
Bitcoin Kullanım Alanları Nelerdir
Bitcoin bazı ülkelerde ödeme aracı ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde TL karşılığında bitcoin almak mümkündür. Para gibi kullanıldıkları için değerleri bulunmaktadır. Bitcoinlerin popülaritesi arttıkça, blok alımları çoğalmakta ve değerleri günden güne artmaktadır. Bitcoin’in değeri yatırımcının arz ve talebi doğrultusunda oluşmaktadır. Talep artınca fiyatları yükselmekte, düşünce fiyatlarda düşmektedir. Dolaşımda olan sınırlı sayıda bitcoin bulunmaktadır. Sayılarını artırmak için belli bir prosedüre ve limite bağlı kalkınmaktadır. Bitcoin’in değerinin düşmesindeki etmenler bulunmaktadır. Teknik zorluklar, ülkelerin tutumları, merkez bankasının genelgeleri, devletlerin mevzuat değişikliği, insanların bu paraya olan istek ve güvenlerinin olumsuz yönde etkilenmesi paranın değerini düşürmektedir.
Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır
Ülkemizde bitcoin yatırımı yapmak istiyorsanız Türk Lirası ile bitcoin alım ve satımı yapan borsalar üzerinden bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde en kolay ve güvenilir şekilde bitcoin alım ve satımını yapabileceğiniz internet siteleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan bithesap.com ücretsiz üye olunmaktadır. Bu hesap üzerinden bitcoin işlemi gerçekleşmektedir.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu