TEKNOLOJİ

Çevrimiçi Verilerinizi Güvende Tutun

İnternet, 4. Sanayi Devrimi (Endüstri 4.0) ile birlikte ceplerimizden sonra yaşam alanlarımıza da girdi. Günümüzde siber saldırıların eriştiği teknoloji seviyesi ile tehlikede olan verilerimizin kapsamı ve bu verilerin hangi yollar aracılığıyla internet ve internet medyaları tarafından ele geçirildiği birçok internet kullanıcısı tarafından bilinmemektedir.

Çevrimiçi verileri korumak adına alınabilecek birkaç bireysel önlem siber saldırıları durdurmasa da verilerin kaybolmasını ya da çalınmasını engelleyebilir.

Çevrimiçi verileri ve internet deneyimini koruma altına almak için kullanılabilecek teknolojilerden biri de Sanal Özel Ağlardır (VPN). VPN nedir, ne işe yarar? VPN, birden fazla iki cihaz arasında sanal özel bir ağ oluşturarak bu ağ üzerinden akan veri paketlerini koruma altına bir teknolojidir. VPN teknolojisinin ortaya çıkışı 1990’lara dayanmaktadır. Bir Microsoft çalışanı tarafından iki bilgisayar arasında özel ağ oluşturarak ortaya çıkan sanal özel ağ kavramı teknolojinin gelişmesiyle günümüzdeki halini almıştır. Günümüzde VPN programları hem şirketler hem de bireyler tarafından sıkça kullanılmaktadır.

VPN programlarının hem şirketler hem de bireyler tarafından sıkça kullanılmasının sebebi VPN programlarının kullandığı tünel protokolleri ile internet ağını gizlemesi ve kullandığı kriptografi algoritmaları ile bu ağ üzerinden seyahat eden veri paketlerini şifreleyerek güvence altına almasıdır.

En çok kullanılan VPN protokolleri arasında OpenVPN bulunmaktadır. OpenVPN, açık kaynaklı bir protokoldür. Bu da kullanıcılarının kaynak kodunu zayıf noktalarını bulmak amacıyla kullanabilmesi anlamına gelmektedir. Buna ek olarak, açık kaynak olmasının yanında en güvenli protokollerden biridir. OpenVPN protokolü, kriptografi algoritması olarak AES-256 bit anahtar şifrelemesini kullanırken, 2048-bit RSA imza anahtarı ve 160-bit SHA1 hash algoritması kullanır.

En çok kullanılan diğer VPN protokolleri arasında İkinci Katman Tünelleme Protokolü (L2TP/IPSec) bulunmaktadır. Bu protokol, 1996 yılında bir Microsoft çalışanı tarafından geliştirilen Noktadan Noktaya Tünel Protokolünün yerini almıştır. L2TP tek başına herhangi bir şifreleme sağlamamaktadır. Bu sebepten ötürü, L2TP kullanan hizmetlerin birçoğu güvenlik protokolü olan IPsec’i birlikte kullanır. L2TP/IPSec birlikte kullanıldığında en güvenli VPN bağlantılarından birini sağlar.

VPN programları internet kullanıcılarına internet protokol yani IP adreslerini değiştirerek internet üzerinde anonim olma ve dolayısıyla internette özgür olma şansını sunarlar. IP adresi, internet servis sağlayıcıları tarafından her bir internet kullanıcısının internete bağlandığı cihaza internet üzerinde tanımlanabilmesi için sağladığı bir adrestir. IP adresini web tarayıcıları çerezler üzerinden internet kullanıcılarından çekerler ve kullanıcıların fiziksel konumlarına çok yakın bir konumu elde ederler. Web tarayıcıları aynı zamanda çerezler aracılığıyla bireylerin internet geçmişlerini üzerinden alışveriş alışkanlıklarını da analiz ederek bireylere göre daha ilgi çekici reklamlar ortaya çıkmasını sağlar.

Arama yapmak için Google ve elektronik posta için Gmail kullanan bir internet kullanıcısı hakkında Google düşünülenden çok daha fazla şeyi bilmektedir. Google, bir kullanıcı hakkında aşağıdaki bilgileri ve daha çok fazlasını biliyor:

 

  • Bir bireyin yaşını,
  • Bir bireyin mesleğini,
  • Bir bireyin cinsiyetini,
  • Bir bireyin işe gelip giderken aldığı yol,
  • Bir bireyin internet geçmişi,
  • Bir bireyin tatile gitmek istediği yerler,
  • Bir bireyin satın almak istediği yerler; alışveriş alışkanlıkları,
  • Bir bireyin gün içindeki konumu,
  • Bir bireyin hobilerini,
  • Bir bireyin siyasi tercihlerini biliyor.

Google’ın sizi takip etmesini durdurmak için Google hesabınızın Ayarlar kısmından bu sayfaya girerek Google’ın arama geçmişinizi, konum geçmişinizi, ses kaydı almasını, kullandığınız cihazın donanım ve yazılım bilgilerini kaydetmesini engelleyebilirsiniz.

Çevrimiçi veriler sadece Google tarafından toplanmamaktadır. Google, topladığı verileri reklam amaçlarıyla kullandığını ve başka bir amaçla kullanmadığını ve üçüncü partilerle paylaşmadını belirten bir şirkettir fakat her şirket günümüzde mega boyutundaki siber saldırılara maruz kaldığı unutulmamalıdır.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu