Finans – Forex – Borsa
Trend

Dijital Kripto Paraların Önemi

Gelişen teknoloji gün geçtikçe vatandaşları şaşırtmaya devam ediyor. 20 yıl önce dijital kripto paralar çıkacak, dolar kurundan 10 bin kat daha değerli olacak deseler inanır mıydınız? Artık günlük hayatta bile sıkça yerini alan Bitcoin, Ethereum gibi dijital kripto para birimleri global piyasada büyük önem arz ediyor.

Dijital Kripto Para Nedir?

Kripto Para olarak bildiğimiz para birimleri Türk Lirası, Dolar, Japon Yeni gibi bir para sistemidir. Bu para birimlerinden genel olarak farkı olarak, dijital kripto paranın oluşturulma amacıdır. Amacı ise belli kriptografi prensipleri sayesinde piyasada mümkün kılınan bir işlem ile dijital veri mübadelesi sağlamaktır. Dijital ortamda kriptografinin kullanım amacı ise para işlemlerinin güvenilirliğini arttırmaktır. Yeni dijital kripto paraların oluşturulmasını kontrol etmektir. Genelde yarışmalarda sıkça karşılaşılan bir soru olarak gelen, ilk Kripto Para, 2009’da bulunan Bitcoin’dir. Yüzlerce farklı dijital kripto para bulunur ve kullanımdadır. Bunlar genelde Bitcoin’e “alternatif kripto para” olarak isimlendirilir.
Günümüzdeki Piyasalara Etkisi
Dünyadaki hükümetlerin para biriminin değerini belirlediği merkezleri bulunur. Fakat bu olay dijital kripto para birimlerinde farklıdır. Merkez bankaların aksine, şuan dünyada yer alan hiçbir hükümetin dijital kripto para birimlerinin üstünde en ufak kontrolü yoktur. Söylenilen gibi bu paranın kontrolünü sağlayan bir merkezi kesinlikle yoktur.

Borsalarda Kripto Para Birimi Önemi

Pek çok kripto para ilerleyen zaman içinde daha az üretilmek ve değerlenme sürecini arttırmak üzere tasarlanır bu şekilde de bir piyasa değeri oluşturulur. Global devletlerin kullandığı bilinen para birimlerine göre çok farklı bir durumdur. Bu durumda devlet uygun şartlarda ise istediği zaman yasalar ile daha fazla para basabilir. Bu da dolayısıyla enflasyonu arttırabilir. Basit bir örnek vermek gerekirse, Bitcoin gibi dijital kripto para birimi piyasasında ise asla 21 milyondan daha da fazla miktarda birim dönüşümü olmayacaktır.
Bu kural asla değişmeyecektir. Şu an işlemde olan yüzlerce kripto para birimi türü olmasına rağmen, işlemdeki çoğu iki protokolün birini kullanarak ortaya çıkmıştır. Tüm kripto paralar, bilgisayarlarını, sanal işlemcilerini veya ASIC makinelerini para işlemlerinin doğrulanmasını sağlar ve de işlenmesini sağlamak için özel hazırlamış olan kripto para madencileri yani işin uzmanları tarafından muhafaza edilir.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu