Film / Sinema

Fantastik Bir Dünyanın Penceresinden Bakacağınız 10 Film

Fantastik filmler genelde geçmiş ya da gelecek tarihlerde ya da var olmayan evrenlerde kurgulanır. İnsanlara bambaşka bir olay örgüsü üzerinden dünyayı izleme ve hayal kurma ayrıcalığı verdiği için en çok tercih edilen filmlerdendir. İlk kez 1900lü yıllarda, sessiz film döneminde çekilmeye başlanan fantastik tarzda filmlerin günümüzdeki hali ise kayda değerdir. Fantastik filmler arasında bir değerlendirme yapıldığında ise izleyicilerin bazı filmleri diğerlerine göre daha fazla beğendiği filmler açık bir farkla görünmektedir.
1. Yüzüklerin Efendisi Serisi
J.R.R. Tolkien’in yazdığı aynı adlı üç kitaptan uyarlanarak Peter Jackson’ın başarılı yönetmenliğiyle çekilmiş üç film; günümüzden 18 yıl önce ilk kez sinemaya uyarlanmış olmasına rağmen hala beğeni toplamaktadır. Orta dünyada geçen film yazarın kurguladığı bambaşka bir evreni anlatmaktadır.
2. Harry Potter Serisi
J.K. Rowling’in kaleme aldığı 7 kitaptan uyarlanan, 8 filmlik seridir. Annesi ve babası kötü bir büyücü tarafından öldürülen Harry Potter’ın ve iki yakın arkadaşının serüvenini anlatan filmler satış ve izlenme konusunda çığır açmıştır.
3. Hobbit Serisi
J.R.R Tolkien’in orta dünya evreninde farklı bir zamandan bahsedilen kitabını yine Peter Jackson başarılı bir şekilde 3 serilik filme uyarlamıştır. İlk film 2012 Aralık ayında vizyona girmiştir.
4. Yıldız Savaşları
Hayali bir galakside kurgulanan filmlerde pek çok uzaylı ırkı ve robot betimlenmiştir. 6 filmde Güç’ü iyilik için kullanan Jediler ve karanlık tarafa geçen Sithlerin savaşı konu edilmiştir.
5. Karayip Korsanları Serisi
Beş filmlik serinin genelinde Johnny Deep’in canlandırdığı Kaptan Jack Sparrow’un maceraları konu edilmiştir.
6. Öz Büyücüsü
Filmin temel kurgusunda; kendi halinde yaşayan Dorothy Gale bir gün evini ve kendini içine alan bir hortum sonrası kendini peri masallarından çıkma bir köyde bulur. Bu arada kötü bir cadı Dorothy’nin peşine düşer ve Dorthy kurtulmak için Oz Büyücüsü’nden yardım alır.
7. Fantastik Canavarlar Nelerdir? Nerelerde Bulunurlar?
J.K Rowling’in kaleme aldığı kitabın aynı adlı uyarlama filmidir. Filmde Harry Potter’ın doğumundan yaklaşık 50 yıl öncesinde Londra’da büyücüleri tehdit eden bir durum anlatılmıştır.
8. Suicide Squad
Filmde sonucu ölümle biteceği bilinen bir intihar görevi için devlet emriyle hapishanedeki Süper Güçlü Kötülerin bir ekip kurarak bu göreve gönderilmesi konu edilmiştir.
9. Bayan Peregine’in Tuhaf Çocukları
2016 yapımı filmin kurgusu küçük Jacob’ın dedesinin ipuçlarını izleyerek tüm çocukların süper güçlere sahip olduğu ve asla yaşlanmadığı gizemli bir adaya gitmesi üzerinedir.
10. Alacakaranlık Serisi
3 filmden oluşan ve Stephenie Meyer’in aynı adlı kitabından uyarlanmış serisi bir insan ve vampirin aşkının yanı sıra vampirler ve kurt adamların ilişkisi de anlatılmıştır.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu