TEKNOLOJİ

GitHub ABD-Uygulamalı Bölgelerdeki Gelişmeleri Engelliyor

GitHub , Kırım, Küba, İran, Kuzey Kore ve Suriye'deki kullanıcıların ABD ticaret kontrol yasalarına uyması için hizmetlerine erişmelerini engelliyor.

Microsoft’un sahip olduğu şirket, bir destek sayfasındaki nezaket olarak eylemi açıkladı ve GitHub kullanıcılarının, GitHub’ın ürünlerini ve hizmetlerini kullanımlarının yürürlükteki tüm yasa ve düzenlemelere uymasını sağlamaktan sorumlu olduğunu belirtti.

Bir GitHub sözcüsü, LinuxInsider’a şirket temsilcisi Marie Yrastorza tarafından sağlanan yorumlarda “GitHub, ABD ticaret kontrol yasalarına tabidir ve geçerli yasalara tam olarak uymaya kararlıdır” dedi.

GitHub CEO’su Nat Friedman, hafta sonu Twitter’daki engelleyici eylemleri kabul ederek GitHub’ın “çünkü mecburuz” olduğunu söyledi.

Engellenen erişimin, GitHub’da depolanan ticari olmayan ve genel dosyaları değil geliştiricilerin ticari ve özel dosyalarını içerdiği anlaşılıyor.

GitHub sözcüsü, “GitHub’ın vizyonu, geliştiricilerin bulunduğu yer ne olursa olsun, geliştirici işbirliği için küresel platform olmaktır.” Dedi.

Sözcü, GitHub’un, hükümetin incelenmesi konusundaki sorumluluğunu ciddiye aldığını, kullanıcıların ve müşterilerin yasaların gerektirdiğinin ötesinde etkilenmediğinden emin olmalarını zorunlu kıldığını belirtti. “Açık kaynak projeleri için olanlar da dahil olmak üzere kamu depolarının hizmetlerini, yaptırımlı bölgelerdeki geliştiricileri içeren kişisel iletişimi desteklemek için erişilebilir ve erişilebilir kılmayı da içerir.”

Friedman’in tweetine göre GitHub, özel repolar ve ödemeli hesaplar üzerinde yeni kısıtlamalar uygulamak zorunda kaldı. Kamu depoları dünya çapında hala mevcuttur ve açık kaynaklı depolar bu hareketten etkilenmez.

Önemsiz Peşinde

GitHub, ücretsiz hizmetler sunarak, ABD’nin hedeflenen pazarlarda serbest bilgi akışını ve ücretsiz konuşmayı teşvik etme dış politikasını desteklediğine inanmaktadır. GitHub’ın Hizmet Şartları’nın altında kullanıcılar GitHub.com’a yalnızca ABD’nin ihracat kontrolü ve yaptırım yasaları dahil yürürlükteki yasalara uygun olarak erişebilir ve kullanabilir.

Gunner Technology CEO’su Cody Swann’a göre, özgür konuşmaya ve ABD vatandaşlarına potansiyel zarar verilmesi oldukça gergin .

LinuxInsider, “Açıkçası, bu insanların gerçekte olduğundan daha büyük bir sorun haline getirdiği konulardan biri” dedi.

Github şu anda sadece Kırım, Küba, İran, Kuzey Kore ve Suriye’yi engelliyor. Bu, Microsoft’un ABD hükümeti tarafından uygulanan çok özel yaptırımlara uygun hale gelmesi için olduğunu söyledi.

Engelleme, bu bölgelerde yaşayan geliştiriciler için yazılım geliştirmeyi biraz daha zorlaştırır. Swann, GitHub’un dağıtılmış bir sürüm kontrol sistemi olduğundan, bu geliştiricilerin engellenmeyen başka bir platforma geçmek için sınırsız bir bölgeden birine ihtiyacı var, dedi.

Uygulanabilir Yasalar

ABD ticaret kontrolü yasaları, engelleme açıklamasının bir parçası olarak verilen GitHub’a göre, belirli ülkelerdeki ve bölgelerdeki kullanıcılar tarafından kullanılabilecek GitHub.com hizmetlerini kısıtlar.

GitHub.com’da geliştirdikleri ve paylaştığı içeriğin ABD ihracat kontrol yasalarına uygun olmasını sağlamaktan kullanıcılar sorumludur. Bunlar arasında İhracat Yönetimi Yönetmeliği (EAR) ve ABD Uluslararası Silah Yönetmeliği Tüzüğü (ITAR) bulunmaktadır.

Github.com’daki bulutta barındırılan hizmet, ITAR’a tabi verileri barındırmak üzere tasarlanmamıştır. Ayrıca, ülkeye göre depo erişimini kısıtlama yetkisi henüz yoktur. Bu, yalnızca GitHub’ın şirket içi, ticari, toplu pazar ürünü sunan GitHub Enterprise Server ile kullanılabilir.

Ayrıca GitHub.com’a erişmesi veya bu siteyi kullanması da yasaklanmıştır Özel olarak Belirtilen Uyruklu Devletler (SDN) ve ABD ve diğer geçerli yasalar uyarınca reddedilen veya engellenen diğer taraflardır. Ayrıca, diğerleri GitHub.com’u SDN’ler veya yaptırılan ülkelerin hükümetleri adına kullanamazlar.

ABD’nin onayladığı ülke ve bölgelerdeki vatandaşlar ve sakinlerinin GitHub.com hizmetlerine erişirken konumlarını gizlemek için IP proxy’leri, VPN’ler veya başka yöntemler kullanmaları yasaktır. GitHub.com’u sadece ticari olmayan kişisel iletişim için kullanabilirler.

Engelleme, GitHub’a göre IP adreslerine ve ödeme geçmişlerine dayanıyor. Böylece, geliştiriciler hesaplarını bu ülkelerden birine ziyaret süresi boyunca sınırlı bulabilirler. Ayrıca, geliştiricilerin yasağı engellemek için VPN kullanmasına izin verilmiyor.

Cevapsız sorular

GitHub’ın Yrastorza’sı tarafından verilen açıklamalar, GitHub’un geliştiricileri otomatik olarak mı yoksa duruma göre mi bloke edip etmediği de dahil olmak üzere LinuxInsider tarafından ortaya konan birkaç önemli soruya cevap vermedi.

GitHub ayrıca engellemeye neyin yol açtığını veya engelleme hareketinin doğrudan devlet görevinin mi yoksa ticari yaptırımlara proaktif bir tepki mi sonucu olduğunu da açıklamadı.

Cevaplanmamış bir başka soru GitHub’ın VPN’ler ve proxy’ler gibi geçici çözümlerin kullanımını nasıl izlediği ve uyguladığıdır.

Kötü Emsal Olabilir

CSA Research’in kıdemli analisti Arle Lommel, kısıtlı ülke listesinin küçük olduğunu, ancak uluslararası kullanıcıları ABD’nin iç politikasına tabi kılmasının kötü bir emsal teşkil ettiğini belirtti .

LinuxInsider, “Github’u ABD faaliyeti olmayan veya hiç çalışmayan işlerde kullanan pek çok Avrupalı ​​şirket var. Şu anda yeteneklerini bu kısıtlamalarla dikte ediyorlar.”

GitHub, ekonomideki rejim belirsizliği sorununa klasik bir örnek gösteriyor. Yani, geleceğin ne tutabildiğini bilmiyorsanız, bunu bir risk ve çekilme olarak hesaba katarsınız, Lommel ekledi.

“Öyleyse Github’un bu hamlesi, işletmelere henüz yaptırıma tabi olabilecek ülkelerdeki katılımcıların katkılarını kabul etme konusunda temkinli davranacak” dedi. “Bu, şirketleri EAR ve ITAR’ı içeren projelere dokunmasalar bile, yine de bu ülkelerden uzak durmaları gerektiğini belirtiyor.”

Mevcut Geliştirme Stratejileri

Kısa vadedeki kısıtlamalar muhtemelen etkilenen ülkelerdeki insanlara zarar verecektir. Amalgam Insights’ın sözcüsü Steve Friedberg, kendi kodlarına erişimini kaybedeceklerini ancak yerel olarak barındırılan bir depoda kullanabilecekleri depoların yerel kopyalarına sahip olduğunu belirtti .

LinuxInsider, “Linux gibi büyük açık kaynaklı projeler bu ülkelerin dışında barındırılıyor, bu yüzden projeler üzerindeki etkinin sesini kısacak” dedi.

Engellenen ülkelerdeki geliştiricilerin çoğu GitHub’un etrafından dolaşma yollarını bulacaktır, ya bir başkasının yönettiği ve test ettiği eski moda dosya transferleriyle ya da Atlassian gibi Atlassian gibi alternatif hizmetlere geçerekCA-Research’s Lommel.

Diğer geliştiriciler VPN kullanarak GitHub ile bir kedi-fare oyunu yapacaklar. ABD merkezli pek çok şirket, bilinen VPN adreslerini zaten engelledi ve GitHub, GitHub’ın kontrollerini atlamasına izin vermediklerini söyledi.

Yine de, “Hepsini engelleyemezler, çünkü en önemlisi ticari şirketlerin yaptırımları önlemekle hiçbir ilgisi olmayan şirketlerin bunları kullanmalarının tamamen meşru sebepleri vardır” dedi.

Github bu alanda çok sert bir şekilde çatlarsa, diğer ülkelerdeki kullanıcılarına zarar verecektir. Şirketin yapabileceği tek şey, yaptırımların etrafındaki bariz yolları engellemek olduğunu belirterek, “GitHub’ı benimsemiş insanların türünün bu tür bloklardan kaçmak için en iyi donanımlı kalabalığın içinde olduğunu” sözlerine ekledi.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu