YAZILIM

GitHub, Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dilini Açıkladı!

Geçtiğimiz yıllarda Microsoft tarafından 7,5 milyar dolar ödenerek satın alınan GitHub The State of the Octoverse adlı yıllık raporda paylaştığı Dünya’nın en popüler 10 programlama diline bakacağız.

10-) Ruby

ruby coding language ile ilgili görsel sonucu

Ruby, nesneye yönelik, dinamik, reflektif bir programlama dilidir. Ruby dili, Yukihiro Matsumoto tarafından Japonya’da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır. Sözdizimi olarak, Ada, Perl, Smalltalk, Lisp, Eiffel gibi programlama dillerinden etkilenen Ruby; Python ile kimi ortak sözdizimi özelliklerine sahiptir.

9-) C

AT&T Bell laboratuvarlarında, Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX İşletim Sistemi’ ni geliştirebilmek amacıyla B dilinden türetilmiş yapısal bir programlama dilidir.

😎 Shell

shell coding language ile ilgili görsel sonucu

Hacking’te bir kabuk kodu, bir yazılım güvenlik açığından yararlanılmasında yük olarak kullanılan küçük bir kod parçasıdır.

7-) TypeScript

TypeScript coding language ile ilgili görsel sonucu

Özgür ve açık kaynaklı bir programlama dili olan TypeScript’in geliştiriciliğini ve desteklenmesini Microsoft üstleniyor. Bünyesinde barındırdığı derleyici sayesinde yazılan kodu JavaScript koduna çeviren bu dil, ilk kez 2012 yılında piyasaya sürüldü ve büyümesine hızla devam ediyor.

6-) C++

c++ coding language ile ilgili görsel sonucu

C++, 1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından Bell Labs’da geliştirilen nesne yönelimli ve yüksek seviyeli, genel maksatlı programlama dilidir. C++’ın ilk ismi “C with classes” dir ve C programlama dilinin bir eklentisi olarak işlev görmektedir.

5-) C#

c# coding language ile ilgili görsel sonucu

C#, Microsoft’un geliştirmiş olduğu yeni nesil programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir. Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır.

4-) PHP

php coding language ile ilgili görsel sonucu

PHP: Hypertext Preprocessor, internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, içerisine HTML gömülebilen betik ve programlama dilidir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP’nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir.

3-) Java

java coding language ile ilgili görsel sonucu

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen bir dildir.

2-) Python

python coding language ile ilgili görsel sonucu

Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Girintilere dayalı basit sözdizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit yitirmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır.

1-) JavaScript

javascript ile ilgili görsel sonucu

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. Brendan Eich tarafından tasarlanmıştır.

Bir Yorum

  1. merhaba
    adsense de yanlışlıkla iki hesap kurmuşum ve gerçek hesabımda da hata veriyor diğer hesabı kapat hakkında
    ve o hesaba girdiğimde de hiç bir seçeneğe tıklayamıyorum seçenekler kapalı olduğu için kapatamıyorum lütfen yardım!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu