TEKNOLOJİ

Google Hesap Güvenliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz

Google Hesap Güvenliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Google’a giriş yapabilmek için bize elbette şifre soruluyor, fakat bu şifrenin güvenliği bir süre sonra bazı kişiler tarafından devre dışı kalabiliyor. Bu sorunu atlatabilmek için Google hesabını telefona bağlamamamız gerekmektedir. Ayrıca güvenlik için telefona bağlanmakla beraber maile hatta Dropbox’a, Google Drive‘a ve oyunlara bile bağlanıp ilerlemenin silinmesi engellenebilmektedir. Tabi bunlar isteğe bağlıdır.

Google hesabımı nasıl telefona bağlarım?

Google sayfası açtığımızda sağ üstte gözüken menü anlamına gelen 9 kareli simgeye basarak oradan da hesaba giriş yaparak kişisel bilgiler sekmesine girilmelidir. Daha sonra iletişim bilgileri karşımızda beliriyor telefon numarası oradan girilmektedir. Numarayı girdikten sonra telefonumuza doğrulamak için bir kod geliyor, kodu doğruladıktan sonra hesabınız artık güvende oluyor. Bu şekilde Google hesabımıza giriş yaparken telefonumuzdan onay vermemiz gerekmektedir. Buradan aynı şekilde maile de giriş yapılıyor.

Dropbox’a, Google Drive’a ve Oyunlara Bağlanma

Dropbox, Google Drive, Oyunlar veya başka bir siteye giriş yap seçeneğine tıkladığınızda karşınıza Google ile giriş yap seçeneği çıkıyor, buna tıklayıp giriş bilgilerinizi girdikten sonra direkt, hızlı bir şekilde siteye girebilir ve Google hesabınıza bağlayabilirsiniz.

Nasıl Çıkış Yapabilirim?

İkinci alt başlıkta belirttiğim gibi açtığınız herhangi bir Google sayfasının sağ üst köşesindeki 9 kare resmi olan menüye tıkladığınızda çıkan hesap butonuna tıklayınız. Ardından ana sayfada yer alan hesabınızı koruma altında tutarız seçeneğine tıklayınız. Buradan giriş yaptığınız siteler kontrol edilebiliyor ve çıkış yapılabiliyor. Cihazlarınız kısmında bağlanılan telefonlar yer almaktadır. Son güvenlik etkinlikleri kısmında yapılan etkinlikler yer alıyor. Hatta en son ne zaman hesabınıza kayıtlı sitelerde iş yapılmış görülmektedir.

Oturum açma ve kurtarma kısmına tıklayınca telefon numarası kısmına tıklandığı anda telefonun kilidini açıp bize gönderilen bildirim için evet deme talebi gönderiyor. Bu şekilde hesabınız üst düzey kriterde korunabiliyor ve açma talebine evet demediğimiz sürece açılmıyor.

Telefon numarası kısmını geçtiğimizde altında e- posta ve güvenilen mobil cihaz yazmaktadır. Bu cihaz giriş yaptığımız cihazın markasıdır. Bu işlem doğru telefondan giriş yapıp yapmadığımızı görmek için tasarlanmıştır.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu