Siber Güvenlik

İnternet Kullanıcılarını Tehdit Eden Yeni RAT Virüsü SAEFKO

YENİ RAT VİRÜSÜ SAEFKO İNTERNET KULLANICILARINI TEHDİT EDİYOR
Siber güvenlik dünyasında, İnternet kullanıcılarını tehdit eden yeni bir RAT (Remote Access Trojan) virüsünün varlığından bahsedilmektedir. Taşınabilir USB sürücülerin aracılığıyla da yayılabilen, farklı dosya ve dizinlere kendini kopyalayabilen SAEFKO adındaki bu trojan virüsü sunucu yönetimini ve kontrolünü ele geçirmek amacıyla veri göndermekte ve sunucudan gelen komutları çalıştırmaktadır. Toplanan tüm veriler komut ve kontrol sunucusuna (K&K) gönderilmektedir. OK cevabı geldikten sonra virüs sisteme yerleşmekte ve bilgisayarın her açılışında etkinleşmektedir.
Saefko virüsü Chrome arama motorundaki kredi kartı, iş dünyası platformları, sosyal medya, oyun, kripto para, alışveriş ile ilgileri etkinlik izlerini kullanarak kullanıcının IRC bilgilerini (İnternet Aktarmalı Sohbet) – kanal adı, kullanıcı adı, parola, sunucu adı, ödeme bilgileri, ziyaret edilen siteler, IP adresi, coğrafi konum bilgilerini ele geçirebilir, dosya indirebilir ve silebilir, komut çalıştırabilir ve ekran görüntüleri alabilir.
Saefko virüsüne karşı alınacak standart güvenlik önlemleri: antivirüs programı yüklemek, bilinmeyen kaynaklardan program ve uygulama indirmemek, kullanılmayan portları engellemek, kullanılmayan hizmetleri devre dışı bırakmak, bilgisayar yavaşladıysa sebebini araştırmak ve bilgisayardan çıkan trafiği kontrol etmek.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu