Finans – Forex – Borsa
Trend

Kredi Kartı Ödemeleriniz Gecikince Karşılaşabileceğiniz Can Sıkıcı Durumlar Nelerdir?

Kredi kartının ödemeleri gecikince ya da ödemeler yapılmazsa bankalar bazı ihtarlar uygulamaya başlar. Bu ihtarlar kredi kartınızın asgari ödeme tutarı yapılana kadar devem eder ve ödeme yapılmaması halinde bir süre sonra yasal işlemler başlar. Başlatılan yasal işlemler sicilinizi olumsuz yönde etkiler.
Kredi Kartı Borcu 1 Gün Geç Ödenirse Ne Olur?
Son ödeme tarihi, kredi kartınızın hesap kesim tarihinden 9-10 gün sonrasına gelen gündür. Bu güne kadar dönem borcunu ya da asgari ödeme tutarını ödemeniz gerekmektedir. Son ödeme tarihini geçtikten sonra, geç ödediğiniz gün kadar gecikme ve akdi faiz ödersiniz.
Eğer kredi kartının asgari tutar ödemesini 1 sene içinde 3 kere geciktirirseniz kredi kartınız bir sonraki yıla kadar nakit avans çekimine kapatılır.
Bu gecikme sonucunda herhangi bir yasal veya idari takip söz konusu değildir. Ama her geç ödeme kredi sicilinize yansır. Bu da kredi notunuzu etkiler.
Kredi Kartı Borcu 1 Ay Geç Ödenirse Ne Olur?
Asgari tutar ödemenizi 1 ay geciktirirseniz, 1 aylık gecikme ve akdi faiz ödersiniz.
Bu gecikme sonucunda herhangi bir yasal veya idari takip söz konusu değildir. Kredi sicilinize 1 dönem gecikmiş ödeme olarak işlenir. Bu da kredi notunuzu etkiler.
Kredi Kartı Borcu 2 Ay Geç Ödenirse Ne Olur?
2. ay da ekstrede belirtilen dönem borcunuzu veya asgari tutarı son ödeme tarihine kadar ödemezseniz kredi sicilinize 2 dönem gecikmiş ödeme olarak işlenir.
60 gün yani 2 ay dolduğu zaman kartınız kullanıma kapatılır. Kartınızda limit dahi olsa alışveriş ve nakit avans çekim işlemlerini yapamazsınız. Bu süreçte banka sürekli olarak sizi arayıp ödemenin yapılmaması durumunda yasal takip işlemlerinin başlatılacağını söyler. Bir an önce ödeme yapmanızı hatırlatır. 2. ay ödemenin yapılmamasından sonra bütün insiyatif bankanın elinde olacaktır.
Kredi Kartı Borcu 3 Ay Geç Ödenirse Ne Olur?
3. kez ekstrenizin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız banka sizi arayacak ve 7 gün mühlet verecektir. 7 gün sonunda her türlü yasal yaptırımı yapabilir.
Böyle sonuçlanan durumlarda kredi kartı kullanıcısı kara listeye alınır ve 5 yıl boyunca sicilinde gözükür.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu