Finans – Forex – Borsa

Maddi Güvence Altında Bir Gelecek İçin Atmanız Gereken Adımlar

Maddi Açıdan Rahat Bir Gelecek İçin Yapılması Gerekenler ​​​​​​

Maddi sıkıntılar hayatımızın her evresinde bizi zora sokabilen ve de yıpratan şeyler olmuştur. Peki, maddi açıdan sıkıntıya düşmemek için ne yapılmalıdır? Hayatımızı maddi anlamda nasıl garanti altına alabiliriz? Bu tarz soruların cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

1) Kredi Çekmemek

Bankalar varlıklarını sürdürebilmek için ve de kar elde edebilmek için verdikleri kredilere belli oranda faiz uygularlar. Bu da yirmi bin lira olarak çektiğiniz parayı sene sonunda otuz bin lira olarak ödeyeceğiniz anlamına gelir. Bu şekilde kredi çektiğinizde ödeyeceğiniz fazla para tamamı ile bankaya gidecektir. İlla ki paraya ihtiyacınız olduğu zamanlarda bir akrabanızdan ya da bir dostunuzdan bu parayı tedarik etmeniz sizin geleceğinizde maddi anlamda rahat etmenize büyük ölçüde imkan sağlayacaktır.

2) Sağlam Yatırımlar Yapmak

Elinizdeki birikmiş para ile yatırım yapmaz iseniz biriktirdiğiniz paranız enflasyon ile zaman geçtikçe değer kaybedecektir. Bu olayı engellemek için de sağlam bir şekilde yatırım yapmalısınız. Yapabileceğiniz yatırımlardan en iyi olanı bir ev almaktır. Aldığınız evi kiraya vererek aylık gelirinizi bir miktar artırmış olacaksınız bu olayda uzun vadede maddi sıkıntı çekmenizin önüne geçecektir.

Önerebileceğim bir diğer yatırım şekli ise taksi plakası satın almaktır. Eğer bir taksi plakası satın alıp bu plakayı kiralarsanız oturduğunuz yerden para kazanacaksınız. Bu yöntemde ileri vadede maddi sıkıntılarınızı azaltacaktır. Bir diğer yatırım şekli ise dolara ve Euro’ya yapılan yatırımdır. Eğer bu şekilde dolar ve Euro’ya yatırım yapıyorsanız piyasası yakından takip ettiğiniz taktirde uzun vadede çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

3) Lüzumsuz Harcamalardan Kaçınmak ve Birikim Yapmak

Lüzumsuz harcama yapmayıp biriktirilen para ile sağlam yatırımlar yapmak uzun vadede sizi maddi anlamda çok rahatlatacaktır. Lüzumsuz harcama deyince bunlardan en az dikkat çekenine yönelmek istiyorum. Bu olay kredi kartı kullanmaktır. Evet yanlış okumadınız kredi kartı kullanmakta büyük ölçüde lüzumsuz harcamaya girer çünkü kredi kartları her ay sizden 100 lira civarı kredi kartı kullanım ücreti adı altında para keserler. Bunun dışında ödemelerinizde gecikme yaparsanız yüksek faizde ekstrenize yansıtırlar. Bu yüzden de kredi kartı yerine nakit para kullanımını deneyebilirsiniz.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu