TEKNOLOJİ

NASA, Mars’ta Helikopter Uçuracak!

Sizce Mars’ta bir aracın uçması mümkün mü? NASA bu sorunun yanıtını bulmaya artık her zamankinden daha yakın. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir duyuru ile uzay ajansı, Mars Helikopteri’nin önümüzdeki yıl Kızıl Gezegen’e gönderilmesi planlanan Mars Aracı’na monte edildiğini açıkladı. 2020 Mars Aracının gezegene Şubat 2021‘de ulaşması bekleniyor ve şayet her şey planlandığı üzere giderse, üzerindeki “helikopter” Yerküre dışındaki bir gezegende uçan birinci hava aracı olacak.

Mars Helikopterinin vazifesi ise iki yönlü olacak. Öncelikle NASA, Mars’taki koşulların uçuşu nasıl etkilediğini görmüş ve Mars yüzeyinde helikopter, drone ve gayri hava araçlarını uçurabildiğimizi kanıtlamış olacak. Uçuşa başladıktan sonra ise helikopter, üzerinde bulunan kamera ile Mars’ın havadan manzaralarını çekme yeteneğini gösterecek.

Mars Helikopteri girişiminin başkanı MiMi Aung, yaptığı konuşmada “öncelikli vazifelerinin haddinden fazla ince olan Mars atmosferinde otonom, denetimli uçuşun yapılabileceğini kanıtlamak” olduğunu söyledi ve ekledi: “Eğer Mars’ta güçlü uçuşun mümkün olduğunu kanıtlarsa, Mars helikopterlerinin gelecekteki Kızıl Gezegen keşiflerinde oynayabilecekleri kıymetli rolü heyecanla bekliyoruz.”

Aung’un bahsettiği ince Mars atmosferi, Mars Helikopterinin hem hafif hem de güçlü olması gerektiği mealine geliyor. Helikopter, bataryalarını doldurmak için güneş hücreleri kullanacak ve soğuk gece koşullarında çalışabilmek için dahili bir ısıtıcıya sahip. Ayrıyeten helikopter otonom olacak. En yakın kişilerin milyonlarca kilometre uzaklıkta olmasından ötürü, manuel denetim şimdi mümkün görünmüyor.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu