OYUN
Trend

Oyun Şirketleri Neden Kötü Oyunlar Yapıyor

Günümüzdeki oyunlar ciddi bir beklenti sürecinden geçtikten sonra oyuncular ile buluşmaktadır. Bazı durumlarda bu beklenti kötü bir neticeyle sonuçlanmaktadır. Öncelikle oyun şirketleri kasıtlı olarak kötü oyun yaratmazlar. Yani spesifik olarak bir oyuna kötü diyebilmek için onun geniş bir kitle tarafından beğenilmemesi gerekir. Peki, neden bir oyun beğenilmez? Nedir bu beğenilmeme durumu?
Kötü oyunlar birçok değişken ve etmenin birleşmesinden ya da tek bir ana sorundan meydana gelebilirler. Bazı şirketlerin iyi ekip ve mali durumu olmasına karşın kötü oyunlar yaptıkları bilinmektedir. Bu da genelde proje sorumlusu yani oyunun yönetmeninin hatalarından kaynaklanmaktadır. Bir diğer durumsa yüksek beğeni almış oyunların ek paketler çıktıktan sonra kötüleşmesidir. Bu da sorunun yönetim ekibinde olduğu başka bir durumdur.
Kötü Ekip
Her zaman her ekip iyi olacak diye bir gerçek yok. Bazen bir şirket elindeki malzemeyle yetinmesi gerektiği durumlar olabilir. Bunlar genelde oyun şirketinin ilk çekirdek kadrosu ya da mali yönden küçülmeye gittiği zamanları içerebilir. Muhtemelen kısıtlı bir kadronun oyunun yapım sürecini uzattığı gibi geliştiricileri de oldukça ağır bir yükün altına sokacaktır. Bu da ister istemez projenin verimliliğine ket kurması kaçınılmaz olacaktır.
Mali Durumlar
Oyunları bir sinema filmi gibi düşünmemiz gerekir. Bir proje olarak ele alındığında her birinin farklı farklı bütçeleri vardır. Herkesin bildiği gibi iyi işler ucuza mal olmaz. Bu yüzden kaliteli bir oyun yaratmak için ekonomik olarak ona oranlı yüksek bir bütçenin hazırlanması gerekir. Kısıtlı bir bütçe oyuna kötü ses, sinematik ve grafik kalitesi olarak yansıyacaktır.
Vakit Nakittir!
Bir oyun çoğu zaman daha yapım aşamasındayken kitlesine duyurulur. Bunun için oyundan önce oyunda olacak hikayenin bir sinematiğine başvurulur. Yapımcılar bunu bir fragman edasıyla hazırlayarak yayınlarlar. Bu tür bir sunum, oyuncular üzerinde büyük etkiler yaratır. Oyunu bir an önce almak ve oynamak isterler. İşte bu süreçten sonra eğer yapımcı şirket süreci iyi yönetemezse zaman onların en büyük düşmanı olacaktır. Hatta baş düşmanı! Çünkü belirtilen tarihte oyunu piyasaya sunamamak şirket için de bir prestij kaybına yol açacaktır.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu