OYUN

Oyun Şirketlerinin Şiddeti Özendirmesi

Çalışma saatlerimiz dışında artık vakitlerimizin çoğunu değerlendirmek günün stresinden ve kargaşasından kaçmak amacıyla artık hepimiz mobil, konsol veya bilgisayar başında oyun oynayarak zaman geçirmekteyiz. Bu oyunlarımız kategorilerine göre ayrılsa da genel olarak neredeyse hepsi bağımlılık yapan ve heyecan verici oyunlardır. Bu oyunlardan bazıları şiddetli, heyecan verici, aksiyon dolu oyunlardır. Kendi hayatlarımız dışında simüle edilmiş bu oyunlar dikkatimizi çektiği gibi kendine bağlayan ve eğlendiren oyunlardır.
Oyunlar Şiddete Özendiriyor Mu?
Online ve video oyun vb. her şirket neredeyse hepsi savaş ve şiddet yoluyla tamamlanan oyunlardır. Bu tarz oyunların eğlendirmesinin neredeyse asıl sebebi şiddet içermesi olduğu varsayılmaktadır. Yapılan araştırmalarda durağan ilerleyen oyunlardan çok aksiyon dolu oyunlarının daha fazla ilgi çektiği söylenmektedir. Oyunlardaki şiddet özendirmesinin zararlarından ziyade, bu tarz online oyunların yararlarının da olduğu bilinmektedir.
Sosyal yaşantıdan uzaklaşan toplumumuz ve gençlerimiz online oyunlar sayesinde sosyal çevrelerinin de genişlediği görülmektedir. Korkulanın aksine bu tarz oyunlar sağlıklı ortamlarda büyümüş çocuklar için özendirmekten ziyade refleks ve hızlı düşünme açısından yararlı olabileceği söylentiler arasındadır. Şiddete özendirip özendirmeme konusunda ise maalesef ki bu tarz oyunların başında fazla kalan çocukların şiddete eğilimi artmaktadır. Bunun asıl sebebi oyunlardaki şiddetten ziyade düzenli bir hayattan uzaklaşıp sürekli bir noktaya odaklanmak, uykusuzluk ve sağlıklı beslenmeden uzaklaşmak sinir sistemini etkilemekte ve sinirli bir toplumu oluşturmaktadır.
Oyunlardaki Şiddetten Korunmak İçin Ne Yapılmalı?
Oyunlardaki şiddetten korunmak için yaş sınırlandırmalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ebeveynlere bu konuda düşen en büyük sorumluluk çocukların bu oyunların başında ne kadar süre vakit geçirdikleridir. Bunların dışında video oyunlarındaki hikaye seçimlerini kontrol edebilirler. Oyunlarda onlara eşlik edebilirsiniz. Birlikte vakit geçirerek hikaye de ve seçimlerde yardımcı olabilirsiniz. Böylece hem birlikte vakit geçirilebilir hem de oynadığı oyunları kontrol altında tutabilirsiniz.
Bunların yanı sıra sürekli çalışan bir veliyseniz eğer bu durum biraz zor olabilir fakat bunu çocuğunuza görev alması için bir artı olarak kullanabilirsiniz. Ne kadar oyun oynayacağına ve ne zaman ders çalışacağına kendi karar verebilmeli, kendi kararları hakkında sizden yardım alabilecek ve sizinle paylaşabilecek şekilde kendi hayatındaki boş zamanları değerlendirebilmeli.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu