OYUN

Oyunlarda Yaş Sınırı Uygulaması

Türkiye’de bir oyunu satın alsanız veya oynasanız genellikle yaş sınırı üstünde kimse durmaz. Yurt dışında bu konu daha ciddi olabiliyor. Birçok ülkenin kendine ait derecelendirme yapan kuruluşları mevcut ve oyunların belirli bir yaş üstüne hitap edip etmediğini değerlendiriyorlar. Bizim üstünde duracağımız bu makalede Avrupa’dan PEGI ve Amerika’dan ESRB.
PEGI (Pan European Game Information)
Avrupa ülkelerince kullanılan oyunların içeriklerinin yaş sınıra uygunluğunu sınıflandıran sistemdir. Avrupa ülkeleri bu sınıflandırmaya göre yaş sınırı çocuklarına uymayan oyunlara izin vermez. Bazı ülkeler bu konuda daha katı bir uygulama yapabiliyor.
Pegi 3 = 3 yaş ve üstü herkes için uygun olduğunu belirtir. Oyun içerisinde korkutucu, rahatsız edici içerik olmaz.
Pegi 7 = 7 yaş ve üstü herkes için uygun olduğunu belirtir. İçerik olarak Pegi 3 ile aynı ama küçük çocukları rahatsız edebilecek içerikler de olabilir.
Pegi 12 = 12 yaş ve üstü herkes için uygun olduğunu belirtir. Pegi 7’ye benzese de bazı argo konuşmalar ve cinsel içerikler daha belirgindir.
Pegi 16 = 16 yaş ve üstü herkes için uygun olduğunu belirtir. Oyun içerisinde geçen argo konuşmalar ve cinsel içerikler daha belirgindir.
Pegi 18 = 18 yaş ve üstü herkes için uygun olduğunu belirtir. Bu dereceye sahip oyunlar tamamen yetişkinler için uygundur. Korku, şiddet, argo konuşmalar ve benzeri içerikler tiksinti verecek seviyelere kadar çıkabilir.
ESRB (Entertainment Software Rating Board)
ABD merkezli olan oyunların yaş sınırına uygunluğunu sınıflandıran sistemdir. Birçok oyun Amerika yapımı olduğu için herkesi ilgilendiren bir sistemdir.
RP (Rating Pending) = Oyun için henüz sınıflandırma yapılmamıştır.
EC (Early Childhood) = 3-6 yaş arası çocuklar için hazırlanmış eğitici oyunlardan oluşur. Olumsuz içerik yoktur.
E (Everyone) = Her yaşa hitap eder sınır yoktur. Çizgi film tarzı şiddet olabilir ama fazlası olmaz.
E10+ (Everyone +10) = 10 yaş ve üstü herkes için uygun olduğunu belirtir. Argo dil ve şiddet biraz daha fazladır.
T (Teen) = 13-17 yaş arası için olan oyunlardan oluşur. Kan kullanımı, argo dil ve müstehcen içerikler vardır.
M (Mature) = 17 yaş ve üstü herkes için uygun olduğunu belirtir. Genellikle bu derecelendirme yaygındır. Kan, şiddet, küfür, cinsel ögeler ve olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.
AO (Adults Only) = 18 yaş ve üstü herkes için uygun olduğunu belirtir. Uzun süreli şiddet, çıplaklık ve cinsellik içerir.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

4 Yorum

  1. Güzel bir araştırma gerçekten ülkemizde bu gibi oyunlar yüzünden ne çocuklarımız ne gençlerimiz artık reel hayatlarında sosyalleşmeyi unutmuşlar ki bu ruhsal durumlarınıda etkiliyor. Bunun önüne geçilmesi için çalışmalara acil başlanması gerekmektedir. Böyle bir çalışma duyarlılığı sergilediğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu