Film / Sinema

Senaryo Filmlerde Ne Derece Onemlidir

Senaryo Filmlerde Ne Derece Önemlidir?

Sinemanın lügatlarımıza girişini Lumiere kardeşlere borçlu olduğumuzu tüm sinemaseverler bilir. Bir trenin gara girişi ile başlayan sinema anlayışı her ne kadar eski sinemacılar tarafından “sanat sanat” içindir olarak benimsense de endüstriyelleşmeye başlamıştır. Sinema kuramcıları o dönemlerde bir manipüle süreci olarak, görüşlerini aktarma şeklinde önemli rol aldığı deneyimine varmışlar. Sinema dramaturgisinin gelişim sürecinde sinema kuramcıları tarafından senaryonun ne olup olmadığı; film için gerekli olup olmadığı süregelen bir tartışma aracı oldu. Kimisine göre senaryo bir edebi metin kimisine göre ise filmin nasıl çekileceğini anlatan bir yazı olmuştur.

Edebi Metin İle Senaryo Arasındaki Fark

Film senaryosu edebi metin ile arasında farkı olan bir metindir. Senaryo dramatik kurguyu, sahne düzenini, diyalogları ve dekor değişimlerini içeren anlatmaya dayalı metin ile görünüş içerikleri bakımından büyük derecede farklıdır. Sinemanın hammaddesi olarak görülür ve anlatmaya bağlı roman veya hikayelerden ilham alır. Senaryo anlatılan olayı perdeye yansıtmanın ilk halidir. Film çekilmeden önceki senarist ve yönetmenin ortak olarak tasarlayacağı bir plan, şemadır.

Film esnasında her ne kadar doğaçlama olayları da dahil edilse de yönetmen bir senaryo üzerinden devam etmediği zaman film çekiminin aksamasına sebep olur. Senaryo işlemi yönetmen ve yapımcının nasıl bir film çekeceklerini, mizanseni, çekimin hangi mekanda geçeceğini gibi basit görülen ama yönetmen senaryosuna taslak oluşturması için kullanılan bir metindir. Senaryonun akabinde yönetmen çekim senaryosu tasarlar ve bunun sürecini senaryodan ilham alır. Özellikle senaryoda karakterin iç dünyası, bakış açısı mizahı verilirken çekim senaryosunda bahsedilmez. Aktör senaryoyu okuyarak kişiselleştirir filmden fikir edinir.

Senaryonun Filmdeki Önemi

Her senaryo tema üzerine yazılır Tema, senaryoda sunulan ana düşüncedir. Genellikle yaşam ya da insanlık durumuyla ilgili bir düşüncedir. Aynı zamanda, yazarın savunduğu ya da iletmek istediği bir düşüncedir. Başka bir deyişle film oluşumunu senaryodan alır. Nasıl bir mühendis bina yapacağı zaman bir taslak üzerinde tüm ayrıntısına kadar çizer ardından bu taslağı mimarlara ve çalışanlara göstererek oluşumunda fikir sahibinde bulundurur, senaryo da filmin taslağıdır. Tüm ayrıntıları içerir yönetmen ve ekip bu taslak üzerinden fikir sahibi olur ve çekim planı çıkarırlar. İşin özeti senaryosuz film hüsrana uğramaya mahkumdur.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu