Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Bilgisayarları Takip Etmesi

Sosyal Medyanın Bilgisayarları Takip Etmesi

Teknoloji çağı insanları olarak sosyal medya hayatımızın çok önemli bir kısmını doldurmaya başladı. Günümüzün insanları vaktinin çoğunu sosyal medyada geçirmeye başladı. Metroda, otobüste, cafede otururken ve hatta yolda yürürken bile cep telefonlarını, bilgisayar ve tabletleri sürekli ellerde görmek mümkün.

Peki, Her Anımızı Paylaştığımız Sosyal Medya Aslında Ne Kadar Güvenilir?       

Instagram’da yenilen yemekler, Forsquare’de anlık konum, Twitter’da düşünülen fikirler ve hatta alışveriş sitelerinde zevkler ve ihtiyaçlar bile paylaşılır durumda. Hal böyle olunca sosyal medya, insanların hayatına yön verecek kadar büyük bir sanal reklam platformu haline geliyor. Bir uygulama yüklerken bile peşin peşin kişiler, konum ve fotoğraflar gibi kişisel bilgilere erişim izni vermemiz bekleniyor. Bu büyük medyanın patronları aklımızdaki her şeyi okuyup bize en uygun reklamları karşımıza çıkarıyor. Verileri toplayıp, daha tutarlı bilgi edinebilmek için Google’a giriş yaparken hesap oluştur seçeneği geliyor. Böylece hesaba cep telefonundan da girsek bilgisayardan da girsek veri akışı kesilmiyor.

İnsanlar Durumun Ciddiyetinin Farkında Mı?        

Arama motorunda aratılan herhangi bir şeyin başka yerlerde tekrar göz önüne düşmesi, Facebook, Instagram ve benzeri sitelerde öneriler kısmında, “tanıyor olabileceğiniz kişiler” kısmını oluşturması ve hatta özel yazışma uygulaması olan Whatsapp’ta konuşulan bir mevzunun yine bir reklam olarak düşebilmesi, insanlara sürekli takip edildiği hissini verip onları tedirgin etse de kimse güvenli bulmadığı için bu uygulamaları kullanmaktan vazgeçmiyor. Bütün bu uygulamalar telefonları, bilgisayarları bir güvenlik duvarıyla koruduğunu iddia etse de, amatörlük seviyesinde hackerlık bilen herhangi biri insan hayatını ele geçirecek ölçüde önemli bilgileri elde edebiliyor. Ünlü veya önemli biri için bilgisayarındaki bilgilerin ele geçirilmesi çok ciddi boyutta hasarlara yol açabiliyor.

Kişisel Bilgileri Korumak İçin Neler Yapılabilir?     

Başlıca önlem olarak bilgisayar ve cep telefonlarına antivirüs yazılımı yüklenebilir. Çok güvenilir olmayan ve fazla bilinmeyen programlardan uzak durulmalı, tarama yapmadan herhangi bir CD veya flashdisk takılmamalıdır. Sitelerin şifre kaydetmesine izin verilmemeli, kredi kartı bilgileri kurumsal olmayan sitelerde kullanılmamalıdır. Çok özel yazışmalar Whatsapp, Facebook gibi siteler üzerinden yapılmamalı, indirilen program amacının dışında bir veriye ulaşım izni istiyorsa onaylanmamalıdır.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu