TEKNOLOJİ

Teknolojik Altyapının Az Olmasının Götürüleri

Dünyadaki tüm coğrafyalar incelendiğinde hepsinin farklı özelliklere sahip olduğunu fark ederiz. Bu sadece coğrafyalara da özgü değildir. Toplumlarda farklı imkan ve özelliklere sahiptir. Örneğin bir toplum çok iyi bir gelişmişlik düzeyine sahipken, başka bir toplum bu düzeyde olmayabilir. Günümüzde gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli olaylardan biri sahip olduğu teknolojidir. Teknoloji düzeyinin yüksek olması o toplumun geniş imkanlara sahip olması da demektir. Teknolojik gelişmişlik düzeyini oluşturan önemli öğelerden biri teknolojik altyapıdır.

Teknolojik Altyapı

Teknolojik bir gelişme tek başına var olan bir olay değildir. Zaman içerisinde tecrübelerle ve ilerlemelerle gelinen bir noktadır. Bu zaman diliminde teknoloji gelişimi altyapısı ile oluşur. Altyapı ise gelişen teknolojinin sürdürülebilir ve kullanılmasını yaygınlaştıran en temel sistemdir. Teknolojik gelişmeler altyapısı sistemleri ile paralel seyretmek zorundadır. Aksi durumda elde edilen gelişme kullanışlı olmayacaktır. Ayrıca geliştirilmesi pek mümkün değildir.

Bu duruma en uygun örneklerden biri olarak cep telefonu teknolojisi ve onun altyapısı verilebilir. İlk 1990’lı yıllarda piyasaya çıkan cep telefonları ile günümüzde piyasaya çıkan cep telefonları karşılaştırıldığında cep telefonu teknolojisinin gelişimi daha iyi gözlenebilir. Bu duruma paralel olarak bu teknolojinin altyapısını değerlendirirsek aynı gelişimi burada da görmemiz mümkündür. Az altyapı ile yüksek teknoloji söz konusu değildir.

Altyapı Yoksunluğunun Sonuçları

Altyapı yoksunluğu olumsuz anlamda birçok sonuç doğmasına neden olacaktır. İlk olarak bir teknolojik icat yapmayı zorlaştıracaktır. Yeni cihazlar ve aletler geliştirilmesini engelleyecek ve teknoloji düzeyinin artmasını engelleyecektir. Başka bir etkisi ise geliştirilen bir teknolojik aletin kullanımının yaygınlaşmasını zorlaştıracaktır. Çünkü elde edilen gelişme toplumda herkese kolayca sunulabilirse bu gelişmeden o toplum yararlanabiliyor diyebiliriz. Yine başkaca bir olumsuz etki de entegrasyon yapılamamasıdır.

Yani bir fabrika düşünelim, fabrika da yapılan üretim işlemi sırasında birçok makina birbirine bağlı ve uyumlu şekilde çalışırsa yapılan üretimin kalitesi, maliyeti ve sayısı buna bağlı olarak artar. Bu makinalar arasındaki uyum entegrasyon ile sağlanır. Teknolojik altyapı eksikliği olursa bu entegrasyon yapılamaz. Bu yüzden elde edilecek ürün getirisi düşük ve kalitesiz olacaktır. Bu durum refah seviyesini etkiler.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu