TEKNOLOJİ
Trend

Teknolojinin Yararli Kullaniminin Ozendirilmesi

Teknolojinin Yararlı Kullanımının Özendirilmesi

Teknolojinin önemi, yararları ve sağladığı kolaylıklar şu dönemlerde tartışılamayacak kadar çoktur. Teknoloji demek günlük hayatın kolaylaşması, yarar ve özen demektir. Geçen yüzyıllar ile beraber teknolojinin gelişmesi insanoğluna sayısız faydalar kazandırmıştır. Bunların yanında bilinçsiz olarak kullanıldığında teknoloji çok zararlı bir hale de gelebilmektedir.

Teknolojinin Yararlı Kullanımının Özendirilmesi

Teknolojinin önemi kadar, kullanımının yararlı olmasına özendirilmesi de çok önemlidir. Çünkü teknoloji yararlı olduğu kadar bilmeden veya kötü maksatla kullanıldığı takdirde zararlıdır da. Bundan dolayı teknolojinin yararlı kullanımının özendirilmesi de çok önemlidir.

Örnek verilmesi gerekirse bilgisayar ve televizyon araçlarının günümüzde önemi tartışılamayacak kadar önemlidir. Fakat bilinçsiz olarak kullanıldığında pek çok zararı olabilir. Bunlar kültür yozlaşması, beynin tembelleşmesi, insanların tembelleşmesi, hareketsizlik ve pek çok davranışsal bozukluk olarak gösterilebilir. Teknolojinin yararlarından bahsedecek olursak şüphesiz ki en önemli konu haberleşme olacaktır.

Herhangi bir birey dünyanın öbür ucunda ki başka bir bireyle istediği zaman istediği yerde iletişim kurabilir. Teknoloji sayesinde binlerce GB’lık bilgi çok küçük fiash belleklere yüklenerek bir cepte taşınabilir. Eskiden insanlar bilgileri taşıyabilmek için gerektiği zaman tonlarca kağıdı taşımak zorunda kalıyorlardır. Artık bir flash belleğe tonlarca kağıda sığacak bilgiler çok kolay bir şekilde depolanmaktadır.

Dünyanın öbür ucunda ufak bir olay olduğunda bile artık insanlar dünyanın başka bir ucundan haberdar olmaktadırlar. Hem de canlı yayın görüntüleriyle bunu görmekte ve izlemekteler. İnsanlar evlerine gidecekleri zaman binanın 15. Katına bile yanlarındaki eşyalarla beraber çok kolay çıkmaktadırlar.

Teknolojinin Yararlı Olarak Kullanılmadığında Ortaya Çıkacak Durumlar

Teknoloji yararlı olarak kullanılmadığında çok kötü durumlar ortaya çıkabilmektedirler. Örnek verilecek olursa kötü niyetli bir hacker insanların bilgilerini ele geçirerek en mahrem durumlarını sosyal medyada paylaşabilir. Küçük çocuklar erişmemeleri gereken yerlere eriştiğinde psikolojileri bozulabilir veya çocuklar uzun süre bilgisayar telefon başında kaldıkları takdirde psikolojileri bozularak geri dönülmesi imkansız travmalar yaşayabilirler.

Bu durumu engellemek için bireylere teknolojinin zararlarından bahsedilerek yararlarının özendirilmesi gerekmektedir. Çocuklara daha çok zarar veren teknolojinin kötü tarafları yeri geldiği zaman yetişkin ebeveynleri bile kötü etkileyebilmektedir. Bir toplumun en önemli amaçlarından bir tanesi şu günlerde teknolojinin yararlı olarak kullanılmasına özendirilmesi olmalıdır.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu