TEKNOLOJİ
Trend

Teknolojisi Sayesinde Başarılı Olan Uygarlıklar

Bundan milyonlarca yıl önceye baktığınızda, ilk çağ insanların yaşamlarını sürdürebilmek için birçok alet, kap, kaçak yapmışlardır.

Bundan milyonlarca yıl önceye baktığınızda, ilk çağ insanların yaşamlarını sürdürebilmek için birçok alet, kap, kaçak yapmışlardır. İlk insanların yaşamlarını sürdürebilmek ve kendini koruyabilmek için taşı yontarak hayvanları avlamışlardır. Aynı zamanda bu yonttukları taşlarla savaş aletleri yaparak kendilerini korumaya çalışmışlardır. Teknoloji bakımından ilk başarılı olan uygarlıklar bu dönemde ortaya çıkmaya başlamıştır. Başarı sağlayan bu uygarlıklar, zamanla yaşamlarını kolaylaştırmak için birçok teknolojik aletler geliştirmeye çalışmışlardır. İlk uygarlıklar, yontma taş devri diye adlandırılan bu dönemde taş yontma işini geliştiriyor.

Çeşitli aletler yapıyor. Taşları yontarak kesici ve delici aletler yapmışlardır. Neolitik döneme gelindiğinde ise uygarlık olarak hayvanları evcilleştirmeye başlamışlar ve evcilleştirdikleri hayvanların etinden ve sütünden yararlanma imkanı sağladılar. Bu dönemde evcilleştirdikleri hayvanlar sayesinde toprağı sürerek tarım yapmaya başlamışlardır. Tarımda kullanılan saban ve orak vb. aletler üretmeye başlamışlardır. Topraktan çömlekler, kap, kaçaklar yapmaya başlamışlardır. Böylece giderek teknolojinin gelişmesini sağlamışlar. Neolitik dönemde, insanlar yağmacı olmak yerine bir şeyler üretmeye başladılar. Toprağı ekerek tohum elde ettiler. Hayvanları evcilleştirerek onları işlerinde yarar sağlamaları için kullandılar. Böylece toprağı ekerek hayvanları evcilleştirerek yerleşik hayata geçiş sürecine girmişlerdir.

Yerleşik Hayatla Birlikte Gelişen Teknoloji

Yerleşik yaşamla beraber insanlar, kendini koruyabilmek için devletler oluşturmuşlar. Devletlerin içinde kendi çabalarında teknolojik gelişmeler elde etmeye çalışmışlardır. Zanaatkarlar ortaya çıkmıştır. Devletin ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmeler sağlamışlardır. Kimi zanaatkarlar, çömlekçilik, suyun taşınması, yün eğirme, madenlerin islenmesi, tekerlek yapımı, yük taşımak için öküz arabaları ve yelkenli gemiler icat etmişler ve yeni bir ekonomik örgütlenmenin temellerini oluşturduğu için bu gibi zanaat işleriyle uğraşmışlardır.

Uygarlıklar gelişerek teknolojinin gelişmesinde yarar sağlamak için yazıyı icat etmişler (Sümerler). Lidyalıların parayı bulması ve diğer uygarlıkların gök bilimlerini takip etmek için teleskop gibi icatları vb. birçok teknolojik gelişmeler sağlamışlardır. Böylelikle ilk çağ uygarlıklarından insanlar taşlarla bir şeyler yapmaya başlamışlar ve taşları nasıl kullanabileceklerini ortaya koymuşlar ve böylelikle ilk çağ uygarlıkları, bu yolla beraber teknolojinin gelişmesinde ilk adımlar bu dönemde başlayarak giderek değişik şekillerde bürünmüştür. Taşla başlayan geçmiş günümüzde son derece ileri bir teknolojiye yol göstermiştir.

Cihat Özgen

Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Siber Güvenlik ilgi alanlarım. Sektöre 1997 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak Ağ ve Siber Güvenlik Alanın da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda blogum için içerik üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilindiği üzere icatlar ihtiyaçlardan doğar lakin gelinen noktada fikrimce yarardan çok zarar var teknolojide ki kapitalizim en büyük destekçisidir bu zararlı ortamın neyse emeğinize sağlık şimdiki nesil için aydınlatıcı yazılar makaleler her zaman için gerekli umarım dikkatleri üzerine çeker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu