Adsense

Video için AdSense Nedir? Nasıl Kaydolabilirim?

Video için AdSense (VİA) Nedir?
Video için AdSense, web ve yerel uygulama tabanlı video içeriğinizden para kazanmanıza olanak sağlar. Video için AdSense, Google’ın Etkileşimli Medya Reklamları (IMA) SDK‘sını kullanır. Bu teknoloji sayesinde HTML5 web, Android veya iOS video oynatıcınızın içinden reklam isteğinde bulunabilirsiniz. Google IMA SDK’sı, geliştiricilerin AdSense ağına reklam isteğinde bulunmasına, reklam yanıtlarını yorumlamasına ve reklam oluşturmasına olanak tanır. Önde gelen online video yayıncılarının birçoğu, video reklamlar için istekte bulunmak ve bu reklamları görüntülemek üzere IMA SDK’sını kullanır.

Video için AdSense’nin Gereksimleri Nelerdir?
Video için AdSense’i HTML5, Android veya iOS video oynatıcınıza entegre etmek istiyorsanız aşağıdaki ön koşullara uyduğunuzdan emin olmanız gerekir:

 • Bu özel video politikaları da dahil olmak üzere, AdSense program politikalarına uyduğunuzdan emin olun.
 • Google IMA SDK’sı ile entegre ve/veya VAST 3.0 ve VPAID 2 JS ile uyumlu bir video oynatıcı kullanın.
 • HTML5, Android veya iOS tabanlı bir video oynatıcı kullanın.
 • Yüksek hacimli bir video içeriğine, örneğin aylık 2 milyonun üzerinde video gösterimi elde eden %40’ın üzerinde video içeriğine sahip olun.
 • İçeriğiniz YouTube’da barındırılmasın: YouTube içeriği, Video için AdSense’e uygun değildir. YouTube içerik üreticisiyseniz, YouTube İş Ortağı Programı aracılığıyla içeriğinizden para kazanabilirsiniz.​

Video için AdSense’nin Reklam Biçimleri Nelerdir?

 • Video reklam (doğrusal): Video içeriğinin öncesinde, ortasında ve sonrasında gösterilen bir video reklamdır (yani, videodan önce, videonun ortasında, videodan sonra gösterilen reklam).

Standart reklam: Videodan önce gösterilen reklam, videonun ortasında gösterilen reklam ve videodan sonra gösterilen reklam alanlarda yayınlanabilen, atlanamayan video reklamlardır.
TrueView reklamı: Kullanıcıların, yaklaşık beş saniye sonra reklamı atlamasına olanak sağlayan, atlanabilir video reklamlardır. TrueView reklamları yalnızca videonun öncesinde veya video içeriğinin toplam süresi video reklamların toplam süresinden uzunsa videonun ortasında gösterilir. ( TrueView atlanabilir video reklamları yalnızca, ek politikaları karşılayan Video için AdSense yayıncılarının kullanımına sunulmuştur. Daha fazla bilgi edinmek üzere AdSense için videoya özgü yönergeleri inceleyin.

Video reklam örneği

TrueView video reklam örneği

 • Yer paylaşımlı reklam (doğrusal olmayan): Genellikle içeriğin alttan üçte birlik kısmı üzerinde görünen bir metin reklam, resim reklam veya rich media reklam öğesidir. Not: Bu biçim, web tabanlı video oynatıcılar için sadece IMA HTML5 SDK’sı aracılığıyla kullanılabilir.

Örnek:

Yer paylaşımlı reklam örneği
 • Alanın tamamını kullanan reklam (doğrusal): Genellikle içerikten önce, sonra veya içeriği duraklatma sırasında gösterilen bir metin reklam, resim reklam veya rich media reklam öğesidir. Kullanıcıların, video içeriğine, sonraki videoya vb. devam etmeden önce reklamı kapatmaları gerekir. Not: Bu biçim, web tabanlı video oynatıcılar için sadece IMA HTML5 SDK’sı aracılığıyla kullanılabilir.

Örnek:

Alanın tamamını kullanan reklam örneği

Video için AdSense’nin Entegrasyon Seçenekleri Nelerdir?

 • Doğrudan entegrasyon(video oynatıcı kaynak koduna sahipseniz)
  Video için AdSense’i doğrudan HTML5, Android veya iOS video oynatıcınızla entegre edebilmek için Google IMA SDK‘sını entegre etmeniz gerekir. IMA SDK’sını desteklenen ortamlara (HTML5Android ve iOS) entegre etmek için uygulamanız gereken adım adım talimatları Google Geliştirici sitesinde bulabilirsiniz. Video oynatıcınızın bu teknolojilerden biriyle uyumlu olması ve kod entegrasyonunu kendiniz uygulayabilecek bilgiye sahip olmanız gerekir.
 • Üçüncü taraf video oynatıcı entegrasyonu(video oynatıcı kaynak koduna sahip değilseniz)
  Kendi video oynatıcınızı oluşturmak zorunda kalmadan da Video için AdSense ile para kazanmaya başlayabilirsiniz. Google IMA SDK’sı birçok üçüncü taraf video oynatıcı ve platform ile entegre edilmiştir.
  Bu seçenek Video için AdSense’i kullanmaya başlamanın en kolay yollarından biri olduğu için, mümkünse üçüncü taraf video iş ortağı platformu kullanmanızı öneririz. Teknik entegrasyon kılavuzunda listelenen iş ortaklarını inceleyebilir ve sundukları video teknolojisini kullanarak Video için AdSense’i kullanmaya başlama konusunda yardım almak için bu iş ortaklarıyla iletişime geçebilirsiniz.
 • VAST/VPAID entegrasyonu(video iş ortağı platformunuz Google IMA SDK’sıyla entegre edilmemişse)
  Google IMA SDK’sıyla entegre edilmemiş video oynatıcılarda, oynatıcı VAST 2 veya 3’ün yanı sıra VPAID 2 JS ile de uyumlu olduğu sürece Video için AdSense’i kullanarak para kazanabilirsiniz.
  VAST/VPAID reklam isteği, reklam isteğinde bulunmadan önce IMA SDK teknolojisini çalıştırır. Bu, video oynatıcınızın, Video için AdSense aracılığıyla video içeriğinizden para kazanmak için gerekli olan teknolojiyle uyumlu olmasını sağlar.

Video için AdSense’ye Nasıl Kaydolabilirim? Nasıl Kullanabilirim?

Uygun olduğunuzu doğrulayın
Sizin için doğru ürün olduğundan emin olmak için Video için AdSense giriş sayfasındaki tüm gereksinimleri okuduğunuzdan emin olun.
Video için AdSense’e kaydolmak istiyorsanız öncelikle bir AdSense hesabınız olması gerektiğini lütfen unutmayın. AdSense hesabınız yoksa kaydolmanız gerekir.

2. Video için AdSense’e özgü politikaları okuyun
Video için AdSense’e yönelik bazı ek politikalar vardır. Bu nedenle Etkileşimli Medya Reklamları (IMA) için AdSense politikası yönergelerini okuyup anladığınızdan emin olun.

3. Uygulamanızı incelenmek üzere gönderin
Bu ürünleri kullanmak istediğinizden ve politika yönergelerini karşıladığınızdan kesinlikle emin olduktan sonra inceleme için örnek kodumuzu kullanarak bir test uygulaması göndermeniz gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. AdSense hesabınızda oturum açın.
 2. Reklamlar‘ı tıklayın.
 3. Diğer ürünler‘i tıklayın.
 4. Video için AdSense’e başvurun‘u tıklayın ve etkileşimli kılavuzdaki adımları izleyin.

4. Uygulamanızı kullanıma sunun
Onaydan sonra size, canlı video reklam isteğinde bulunmak üzere kullanabileceğiniz benzersiz bir yayıncı kimliği verilir. Ardından, video içeriğiniz üzerinden gelir elde etmeye hazır olursunuz.

Her şeyin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak için benzersiz yayıncı kimliğinizi kullandığınızdan ve adtest=on parametresinin kendisi dahil tüm kopyalarını kaldırdığınızdan emin olun.

 1. Daha Fazla Sorunuz Mu Var? Lütfen Video için AdSense (VİA) Sıkça Sorulan Soruları inceleyin
 2. Video için AdSense’e yönelik en iyi uygulamalar ve optimizasyon ipuçları incelemek için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Uzun zamandır bu konuyu araştırıyorum öncelikle ayrıntılı bilgileriniz için teşekkür ederim. Onay sürecinden sonra ne kadar sürede geri dönüş sağlanıyor acaba bilginiz var mıdır?
  Sitem Canlı TV kategorisinde ve video önü reklam onayını almak için çok çabalıyorum.

  “Yüksek hacimli bir video içeriğine, örneğin aylık 2 milyonun üzerinde video gösterimi elde eden %40’ın üzerinde video içeriğine sahip olun.”

  Netleştirmek adına soruyorum bu hit tekil ziyaretçi mi yoksa çoğul hit midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu